slajd1 slajd2 slajd3 slajd4

Rhodesian Ridgeback - charakterystyka rasy

Rhodesian Ridgeback to rasa wywodząca się bezpośrednio z Południowej Afryki. Powstała na początku XX wieku ze skrzyżowania prymitywnych psów rdzennych plemion afrykańskich z myśliwskimi psami z Europy.

Rasa ta została stworzona dla potrzeb rozwijającego się myślistwa wśród białych mieszkańców Afryki. Motywem przewodnim kierującym stworzeniem tej rasy była potrzeba uzyskania psa, który będzie potrafił przetrwać ciężkie afrykańskie warunki, jak również psa, który będzie potrafił skutecznie polować na afrykańską zwierzynę oraz będzie dobrym kompanem podczas polowania i wiernym przyjacielem człowieka w domu.

Rhodesian Ridgeback jest ceniony za wysoko rozwinięty instynkt strużujący, lojalność, odwagę oraz wysoką odporność fizyczną i psychiczną. Jest zdecydowany, odważny, samodzielny i bardzo sprytny. Cechuje się elegancką i harmonijną budową, siłą, muskulaturą, zwinnością oraz wytrzymałością fizyczną.

Niebywałą zaletą tej rasy jest łatwość adaptowania się do nowych warunków. Psy tej rasy sprawdzają się jako wierni towarzysze i członkowie rodziny, przy zachowaniu właściwych zasad opieki i wychowania. Jest to rasa kochająca naturę i przestrzeń, uwielbiająca ruch fizyczny.

Przywiązanie do swojej rodziny Rhodesian Ridgeback pokazuje poprzez gotowość do jej obrony przed każdym zagrożeniem. Jest czujnym i przede wszystkim cichym strużem, który w swojej naturze bardziej straszy napastnika niż atakuje, nie robiąc przy tym zbędnego i nieuzasadnionego zamieszania.
Jest to rasa stroniąca od bezpośredniej walki zarówno na polowaniu jak i w życiu codziennym. Zamiast atakować bezpośrednio bacznie obserwują, po szybkiej ocenie sytuacji podejmują działania, którymi zaskakują przeciwnika.

Psy tej rasy bardzo przywiązują uwagę do własnego terytorium, co sprawia, że samce Rhodesiana bywają bezkompromisowe wobec innych spotkanych psów. Przywiązują się do rodziny, bardzo blisko integrują się ze swoim ludzkim stadem i potrzebują bliskości i zainteresowania.

Jest to rasa o wrażliwej psychice i nie znosząca ostrego traktowania. Potrafią być krnąbrne i uparte, lecz jest to ich sposób na uniknięcie kłopotów. Psy tej rasy są bardzo podatne na nauki co sprawia, że są one wszechstronne, świetnie spisują się jako partnerzy w uprawianiu licznych sportów dla psów i rekreacji wraz z właścicielem.

Pomimo swych licznych zalet Rhodesiany są rasą bardzo skomplikowaną, która wymaga determinacji i zaangażowania ze strony człowieka. Okres dojrzewania psów tej rasy jest bardzo długi i burzliwy, przez co wymaga dużo cierpliwości i wytrwałości ze strony opiekuna. W czasie dojrzewania Rhodesiany mogą być samowolne, krnąbrne lub zachowywać się w sposób niezupełnie zrozumiały dla opiekuna.
Wielu ludzi daje się zwieść urokiem tej rasy, lecz znaczna część Rhodesianów kupionych w przypływie zachwytu, często zmienia domy i właścicieli. Szczególnie w czasie dojrzewania, w skutek porażki wychowawczej właścicieli.

Zapraszamy do zapoznania się ze wzorcem rasy według FCI.

Szukaj

Jesteśmy zrzeszeni w: